دیالیز

بخش دیالیز کلینیک در حال حاضر دارای یک فضای ۳۵۰متر متربعی می باشد که مجهز به ۲۳ دستگاه همودیالیز که شامل ۱۳ دستگاه مدل SDS50 و ۱۰ دستگاه مدل SDS20 می باشد . پرسنل این بخش شامل پزشکان متخصص ، پرستاران مجرب و مهندسان پزشکی می باشد که همگی فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبرکشور می باشند .استفاده از کادر مجرب جهت ارائه خدمات بهتر به بیماران و نظارت دقیق بر عملکرد دستگا ه ها کمک شایانی نموده است . همچنین سیستم ارائه خدمات سرویس و نگهداری دستگاه ها از طریق کارشناسان مجرب شرکت تدا ( تدارکات درمان التیام ) صورت می پذیرد .

همودیالیز چیست؟
همودیالیز رایج ترین روش برای درمان نارسایی پیشرفته و دائمی کلیه است.
همودیالیز برای اولین بار در دهه ۱۹۶۰ میلادی به صورت یک درمان عملی برای نارسایی کلیه استفاده شد و تا امروز درمان با این شیوه کارآمدتر شده و عوارض جانبی آن به حداقل رسیده است. در سال های اخیر ماشین های دیالیز، کوچک تر و قابل حمل تر و ساده تر شده اند و در نتیجه جذابیت بیشتری برای بیماران پیدا کرده اند.
اما حتی با داشتن بهترین شیوه ها و تجهیزات، همودیالیز هنوز یک درمان پیچیده است که استفاده از آن نیاز به کار هماهنگ یک گروه کامل مراقبت بهداشتی از جمله متخصص کلیه، پرستار دیالیز، تکنسین دیالیز، متخصص تغذیه و مددکار اجتماعی دارد و البته همکاری خودتان و اعضای خانواده تان نیز لازم است.

تجهیزات و شیوه های دیالیز
ماشین دیالیز به اندازه یک ماشین ظرفشویی است. این ماشین سه کار عمده را انجام می دهد: * پمپ کردن خون و نظارت بر جریان خون از لحاظ ایمنی * پاک کردن خون از مواد زائد * نظارت بر فشار خون و میزان خارج کردن مایعات از بدن دیالیزور یک محفظه بزرگ حاوی هزاران فیبر کوچک است که خون از میان آن ها می گذرد. محلول دیالیز (مایع پاک کننده) در اطراف این فیبرها پمپ می شود. این فیبرها باعث می شوند آب و مایعات اضافی از خون بیمار به محلول دیالیز وارد شده و بعد به بیرون حمل شوند. این بخش دیالیزور را گاهی کلیه مصنوعی می گویند.

محلول دیالیز
محلول دیالیز مایعی است که در بخش دیالیزور به خارج کردن مواد زائد و مایعات اضافی از خون کمک می کند. این مایع حاوی مواد شیمیایی است که به صورت یک اسفنج عمل می کنند. پزشک برای درمان، محلول دیالیز خاصی را تجویز می کند. ترکیب این مایع بر اساس میزان تحمل بیمار نسبت به درمان با دیالیز و آزمایش های خونی او ممکن است تغییر کند.

*قابل توجه مددجویان عزیز و همراهان گرامی*

با توجه به اینکه غیبت بیماران در شیفت دیالیز خود موجب اتلاف هزینه و اختلال در نظم بخش میگردد.
خواهشمند است  بدون اطلاع و هماهنگی قبلی با مسئولین بخش غیبت نفرمائید.

در غیر اینصورت ازپذیرفتن بیمار در شیفت بعدی دیالیز معذوریم

Call Now Button