نگاهی به متفاوت‌ترین خمیر دندان‌ها

دندان‌هایتان را با طلا مسواک بزنید، آیا می‌دانستید خمیر‌دندان مخصوص گیاه خواران وجود دارد؟ بازار محصولات بهداشتی پر از خمیر‌دندان‌هایی شده که سازنده‌هایشان مدعی هستند خواص عجیب و کم‌نظیری دارند. مثلا سیگنال نوعی خمیر‌دندان سفید‌کننده بیرون داده که می‌گویند دندان را” آنی” سفید می‌کند. (البته متخصصان توصیه می‌کنند نباید از خمیر دندان‌های سفید‌کننده بیش از یک‌بار در هفته استفاده کرد).

مسواک زدن اشرافی:
شاید یکی از عجیب‌ترین خمیر‌دندان‌هایی که به بازار آمده،”بلینگ” باشد. بلینگ اصلا خمیر نیست، بلکه قرص است، اما ویژگی مهمتر آن داشتن طلا است،‌ این قرص از محصولات گیاهی مثل شیره پاپئین، روغن پرتقال برزیلی، روغن بادام، روغن کندر، دانه‌گوارانا و البته طلای خوراکی ساخته شده. آن را می‌جوید و بعد مسواک می‌زنید.
سازنده بلینگ مدعی است طلای موجود در آن باعث براق شدن دندان‌ها می‌شود ولی خب، ممکن است دندانپزشک‌ها با آن موافق نباشند. البته طلا تنها ماده‌ای نیست که این روزها بحث استفاده از آن در خمیر‌دندان پیش آمده، بیش از طلا، این ذغال است که با ادعای سفید‌کنندگی زیاد، دنیای تبلیغات و بازار را تصرف کرده است. در مورد مفید‌بودن یا نبودن این نوع محصول بحث‌های زیادی شده اما خیلی از کار شناسان معتقدند برای اینکه خمیر‌دندان سیاه ذغالی بتواند دندان را سفید کند، باید مدت طولانی با آن مسواک زد، ضمن اینکه خطر سائیدگی هم دارد.

ضد حمله قلبی:
مدت‌ها است که رابطه بین سلامت دهان ‌و‌دندان و بیماری‌های التهابی شناخته شده است. باکتری‌هایی که باعث بیماری لثه می‌شوند، از طریق خون به قلب می‌رسند و می‌توانند به آن آسیب بزنند. حالا خمیر‌دندان جدیدی در آمریکا ساخته شده‌ که تقریبا دو برابر محصولات قبلی، پلاک‌های روی دندان‌ها را تمیز می‌کند و به این ترتیب، التهاب در سراسر بدن را کاهش می‌دهد و خطر حمله قلبی را کم می‌کند.پروفسور چارلز هنکس که سرپرست این تحقیق در دانشگاه فلوریدا آتلانتیک بوده، عضو تیم پزشکی بود که در دهه ۱۹۹۰ میلادی، فواید احتمالی آسپرین برای سلامتی را کشف کرد.

ترمیم‌کننده دندان:
سال‌ها است که گفته می‌شود دکتر” کازوئه یاماگیشی”ژاپنی روی خمیر‌دندانی‌کار میکند که مسواک زدن با آن می‌تواند ترک‌های دندان را برطرف کند و حتی حفره‌های موجود در دندان‌ها را نیز پر‌کند. او این محصول را با استفاده از ماده شیمیایی به نام کریستالین‌کلسیم فسفات ساخته‌که جنسی شبیه به مینای دندان پیدا می‌کند و به آن می‌چسبد. حالا احتمال داده می‌شود این محصول انقلابی سال آینده به بازار بیاید.

نگران محیط زیست نباشید
برای کسانی که نگران محیط‌زیست هستند، خمیردندانی به نام “پاپیت” ساخته شده که در آن، خمیر به جای تیوب‌های پلاستیکی، درون پوششی از سلولزگیاهی قرار دارد و وقتی آن را روی مسواک می‌گذارید و درون دهان می‌برید، پوشش آن بعد از پنج ثانیه آب می‌شود و خمیر‌دندان در حجمی که توسط دندان‌پزشک‌ها توصیه شده، به دندان می‌رسد بدون اینکه در مصرف آن افراط‌و‌تفریط شود. هم‌چنین این خمیر‌دندان بدون فلوراید و از محصولات طبیعی ساخته شده است.

خمیر‌دندان مخصوص گیاه خوارها
شاید این محصول از بقیه عجیب‌تر باشد خمیر‌دندان‌های معمولی روی حیوانات آزمایش می‌شود ولی گیاه خوارهایی که نمی‌خواهند از آنها استفاده‌کنند، می‌توانند محصول خاص خودشان را داشته باشند. البته در مورد این محصولات باید چند نکته را به یاد داشت. اول اینکه مثل خمیر‌دندان‌های معمولی کف نمی‌کنند، چون مواد مصنوعی کف‌زا ندارند. البته معنایش این نیست که تاثیری ندارند، فقط‌کف نمی‌کنند. دوم آنکه رنگ‌های عجیب‌و‌غریبی دارند. اگر دیدید که رنگ خمیر‌دندان‌های‌تان قهوه ای یا خاکستری است، تعجب نکنید.
ممکن است اولش جا بخورید و دلتان نخواهد از آن استفاده کنید، ولی این تنها نتیجه استفاده از مواد کاملا طبیعی است.هم‌چنین ممکن است بنا به مارک خمیر‌دندانی که می‌خرید، خمیر آن اصلا حالت خمیری نداشته باشد و آبکی یا سفت باشد. دلیلش هم این است که مواد مصنوعی تثبیت کننده به آن نزده‌اند.”بدون فشردن تیوب خمیر‌دندان، مسواک بزنید!”

معرفی نسل تازه‌ای از خمیر دندان

در حالی‌که شرکت‌های مختلف در حال ارائه‌کردن انواع و اقسام مسواک های هوشمند هستند، به نظر می‌رسد شیوه مصرف خمیر‌دندان‌ها تغییری نکرده است. از زمانی که خمیر‌دندان‌های جدید به بازار آمده‌اند، ما همیشه مجبور بودیم یک تیوب پر از خمیر‌دندان‌ها را آن قدر بفشاریم تا از همه محتویات آن استفاده کنیم و مشکل مهمی که در این بین وجود دارد، تیوب های غیر‌قابل بازیافتی هستند که روی دست طبیعت می‌مانند!
حالا Poppit تصمیم دارد شیوه استفاده از خمیر‌دندان را هم عوض کند. آنچه قرار است جایگزین خمیر‌دندان های معمول شود، این محصول‌کپسول کوچکی است که پوشش آن از جنس سلولز گیاهی خوراکی (قابل حل در دهان) است که در آن‌ها به میزان کافی برای یک بار مسواک زدن خمیر‌دندان وجود دارد. از آنجایی‌که دیگر تیوبی درکار نیست و نیازی به اعمال زور و فشار هم وجود ندارد،کار برای کودکان راحت‌تر می‌شود. تنها بسته‌بندی این محصول، مقوایی است که سافت ژل‌های Poppit در آن قرار می‌گیرند که آن هم به راحتی بازیافت می‌شود. در ضمن کیک استار که مبتکر این محصول است، برای کودکان هم خمیر‌دندانی در سه طعم تولید کرده است.

تمام آنچه شما برای مسواک زدن با Poppit باید انجام بدهید، این است که یکی از بسته های سافت ژل آن را روی مسواکتان بگذارید و مسواک بزنید! به این ترتیب دیگر خمیر‌دندانی هم هدر نمی‌رود.
“کیک استار” برای اجرایی‌کردن این ایده، باید ده ‌هزار‌دلار هزینه کند و به نظر می‌رسد این طرح جای کار ‌و ‌پیشرفت زیادی داشته باشد. مبتکر این خمیردندان که“ وین سولان” نام دارد، در حال حاضر هم تولید‌کننده خمیر دندان است و تصمیم گرفته این بار خمیر دندان بدون فلوراید تولید کند.

منبع: geek.com

نگارش: دکتر امیر مابینی

Call Now Button